Ana sayfa Haberler Otomobil Araç Neden Stop Eder

Araç Neden Stop Eder

0
PAYLAŞ

Araçlarda devamlı olarak oluşan stop etme durumları çoğu zaman can sıkıcı ve bunaltıcı olaylar olarak nitelendirilir. Bu duruma sebebiyet verecek birçok etmen olmasıyla beraber bazı başlıca etmenleri olarak hava filtrelerinde görülen sorunlar, yakıt filtrelerinde ki problemler, ateşleme ve sensörlerde karşılaşılacak sorunlar olarak baş göstermektedir. Fakat araç stop durumunun en sık görüldüğü olay motorun uzun süre aktif olmadığı soğuk durumda ki halinde daha sık karşılaşılmasıdır. En sık görülen sorun olan motorun soğukta iken çalışıp stop etmesi sorununa çözümler bulunması için gerekli bilgiler aşağıda ki yazılarda bulunmaktadır.

 Motor soğukken aracın çalışıp daha sonra tekrar stop etme durumunda ki nedenler?

 Yukarıda ki verilen bilgilerde de belirtilen en sık görülen stop etme sorunu olan bu olay genellik ile motorun yeterli miktar ile yakıt ya da hava almamasına işaret eder. Soğuk olan motor ilk başlangıçta ki çalışması için yakıt bakımından baya iyi bir karışıma ihtiyaç duymaktadır.

 Motorda meydana gelen hava kaçaklarının stop etmeye etkileri.

 Motorun hava hortumlarında meydana gelebilecek deformeler, gevşemeler ve ya PCV ve EGR valfin de oluşan sorunlar, emme contasında gevşeme ya da gaz kelebeğin de ki kaçaklar yine motordan hava kaçağına neden olur ve oda stop eden bir araba ile karşılaşılabilir.

 Hava akış sensöründe meydana gelen kirlilik ve arıza sorunları

 Bu sensörün özelliği olarak motor tarafından emilen hava miktarının belirlenmesinde ve ECU’ya bildirmektir. Kirlenmiş, deforme olmuş hatta yağ ile kaplanmış bir sensör görevini yapamaz hale gelir. Bu sorunu çözümü olarak hava akış sensörünün aerosol elektronik temizleyiciler ile temizlenmesi sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır.

 Rölanti devir sensöründe oluşabilecek arızalar

 Enjeksiyonlu araçlarda rölanti devri sensörlerin sinyalleri algılaması ile elektronik ünitelere iletmesi ile yapılmaktadır. Rölanti motorunun kirlenmesi ya da gaz kelebeği içerisinde oluşabilen arızalar Motorun rölantide çalışabilmesine gerekli olacak hava alamaz ve buda stop etme sorunu olarak baş gösterir.

 Hava sıcaklık sensöründe oluşan arızalar

 Hava sıcaklık sensörünün başlıca görevi ECU’ya giren hava sıcaklığını bildirmektir. ECU hava ve yakıt karışımın dengesini yapabilmesi için doğru verilere ihtiyaç duyar ama sıcaklık sensöründe meydana gelecek bir arıza oluşturacağı yakıt dengesini bozacağından araçlarda stop ederek bu sorunu gösterebilirler.

 Kullanılan yakıtın kalitesiz olması

 İçerisinde ki alkol oranının ‘dan fazla olan, içerisinde ki su veya başka maddelerin karıştırılması sonucu üretilen benzin motor tarafından ateşlenemeyecek ve bu da araçlarda stop etme sorunlarına yol açar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here