PAYLAŞ

Bitcoin nedir?

 Bitcoin, en genel tabiri ile ilk kripto para birimidir. Özellikle bu özelliğinin verdiği prestijle hala kripto para piyasasında lider tahtını korumaya devam etmektedir. Bitcoin, ilk kripto para birimi olarak 2008 yılında Satoshi Nakamato kullanıcı adını kullanan kişi/kişiler tarafından piyasaya sürüldü. Bitcoin, ileri şifreleme yöntemleriyle donatılmış dijital para birimidir. Temelinde ise bilişim teknolojilerinin gidişatını değiştiren ve devrimsel olarak nitelendirilen blok zinciri teknolojisi bulunuyor. Bitcoin, tamamıyla anonim bir sistemdir ve ağ içerisinde yapılan işlemlerin hepsi kalıcıdır, yani tekrar düzenlenemezler. Kripto paralarla ve Bitcoin ile alışveriş ya da yatırım yapmak istiyorsanız ilk önce bir dijital para borsasında hesabınızın olması gerekmektedir. Ancak buna geçmeden önce aşağıda ilk olarak kripto para borsası nedir sorusunun yanıtı verilmiştir.

 Kripto para borsası nedir?

 Geleneksel borsalar gibi kripto paralarında birer borsası bulunmaktadır. Bu borsalara kripto para borsası ya da dijital para borsası adı verilmektedir. Diğer borsalarla çalışma mantığı temelde aynı olan bu borsalara ücretsiz üyelik oluşturarak dilediğin para birimi ile TL/DOLAR/EURO vb. kripto para birimi satın alabilir ve satabilirsiniz. Bunun yanı sıra, transfer ve takas işlemlerinizi de gerçekleştirmenize imkan veren kripto para borsaları bu işlemlerin hepsinden belli bir tutarda komisyon ve işlem ücreti talep etmektedirler. Bununla beraber bu komisyon ve işlem ücretleri borsa siteleri arasında farklılık göstermektedir.

 Bitcoin nasıl satın alınır?

 Bitcoin ya da diğer 2000’in üzerinde diğer kripto para birimleri ile alım, satım, transfer, ticaret ya da yatırım yapmak istiyorsanız öncelikle bir kripto para borsası hesabına ve cüzdan yazılımına sahip olmanız gerekmektedir. Borsa içerisinde güncel fiyat üzerinden dilediğiniz miktarda Bitcoin satın alımı yapabilir ya da bir satın alma emri girerek dilediğiniz tutar üzerinden Bitcoin satın alımı gerçekleştirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, güncel olarak diyelim ki Bitcoin fiyatı şu an 10.000 dolar. Ancak siz 8.000 dolar olduğu zaman satın almak istiyorsunuz. Öyleyse borsa sistemi içerisinde 8.000 dolar üzerinden satın alım emri vererek fiyat 8.000 dolara düştüğü zaman satın alma emriniz otomatik olarak işleme girecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here