PAYLAŞ

Son yıllarda adından sıkça söz ettiren mesleklerden bir tanesi de, uzay mühendisliğidir. 13 Aralık 2018 tarihinde Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması ile birlikte ülkemizde de, bu alana yatırım yapılmaya başlandı. Dünya genelindeki uzay çalışmalarına yapılan yatırımlar ise, inanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Bu durum, uzay mühendisliği nedir sorularını beraberinde getirmiştir.

 Uzay Mühendisliği Nedir ve Uzay Mühendisi Nasıl Olunur?

 Uzay mühendisleri; temel mühendislik teorilerine, matematiğe ve fiziğe tam anlamıyla hâkim kişilerdir. Uzay mühendisi ne iş yapar diyecek olursanız, uzay mühendisleri; uzay aracı ve uçak tasarımı ile ilgilenir. Bununla beraber, bu araçların teknik desteğini ve analizlerini yaparlar. Kullanılacak ilk uzay aracını ve uzay malzemelerini tasarlayabilecekleri gibi, bir uydu da tasarlayabilirler. Savunma sanayisinde çalışarak, akıllı roket, hava savunma sistemi veya yeni bir silah tasarlayabilirler.

 Temel aerodinamik ve fizik prensiplerine hâkim uzay mühendisleri, teorik olarak tüm teknik yapıya hakimdir. Ayrıca gerektiğinde sahaya inerek, pratik konularda da çözüm üretebilmektedirler.

 Türkiye’de Uzay Mühendisliği Eğitimi

 Ülkemizde Uzay Mühendisliği bölümü sınırlı sayıda kontenjana sahip bölümlerden birisidir. Uzay Mühendisliği bölümüne girmek ve mezun olabilmek için, büyük bir emek ve çalışma azmi göstermek gerekir. Tabiki, kişinin; uzaya ve bilimsel konulara ilgisinin olması da gerekmektedir.

 Türkiye’de, uzay mühendisliği alanı yeni gelişmekte ve az sayıda üniversitede, bu bölüm bulunmaktadır. ODTÜ ve İTÜ başta olmak üzere, devlet üniversitelerinde okunabileceği gibi, vakıf üniversitelerini tercih etmek de mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here