PAYLAŞ

Son zamanlarda gündeme gelen ve test aşamasında olan ‘beğeni gizleme’ Instagramdan sonra Facebook’un da gündeminde. Milyarlarca insanı sanal dünyada bir araya getiren sosyal paylaşım platformu Facebook, test işlemini Avustralya’da gerçekleştiriyor. Bu uygulamanın en önemli özelliği, gönderinin beğeni oranının sadece gönderen tarafından bilinmesidir. Bu özellik sayesinde beğeni sayısını paylaşmak istemeyen üyeler beğeni sayısını gizleyebilecek. Facebook beğeni gizleme test aşaması başarılı olursa, uygulama faaliyete geçecek.

 Test İşlemleri Başlıyor

 Bu yeni uygulamanın tarihi de belli oldu. Facebook 27 Eylül itibariyle test işlemlerine başlayacak. Detaylar e posta ile gönderildi. Bu gönderide video ve beğenilerin gizlenmesi ile ilgili test işlemlerinin başlatılacağı yer alıyor. Sosyal medya platformunda, paylaşım ile ilgili problemlerin ortadan kalkması adına bu yeni uygulama faaliyete geçiyor.

 Facebook bu kategoride üyelerin geri dönüşümünü de değerlendirecek. Bu konudaki değerlendirmeler, test aşamasında uygulamanın eksiklerini ortaya çıkaracak.

 Test işlemi sonunda sosyal medya kullanıcıları, paylaşım kategorisinde yeni yöntemlerle tanışacak. Sosyal medya devi Facebook, dünya genelinde paylaşım konusunda söz sahibi. Beğeni, yorum ve benzeri özellikler, zaman zaman problem meydana getiriyor. Ciddi sonuçlara neden olabilen yorum ve beğeni özellikleri artık gizlenebilecek.

 Instagram’ın Beğeni Gizleme Kararının Ardından Facebook Aynı Kararı Aldı

 Instagram, Facebook’a bağlı bir şirkettir. Eylül ayında Instagram bu konuda karar aldıktan sonra Facebook da aynı şekilde karar aldı. Bu kararın alınmasında, gönderinin yorum baskısı altında kalması gösteriliyor. Ayrıca beğeni sayısı da yönlendirici özelliğe sahiptir. Bu özelliklerin gizlenmesi ile birlikte gönderiyi yayınlayan kişi baskıdan kurtulacak. Instagram beğeni gizleme test işlemleri geçtiğimiz Temmuz ayında başlamıştı.

 Instagram sırasıyla Temmuz ayı itibariyle şu ülkelerde test yayınına başladı:

 1- Avustralya,

 2- Kanada,

 3- Brezilya,

 4- Yeni Zelanda,

 5- İrlanda,

 6- İtalya,

 7- Japonya.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here