Ana sayfa Haberler İstanbul Depreminde İletişim Engeli Yaşandı!

İstanbul Depreminde İletişim Engeli Yaşandı!

1
PAYLAŞ
İstanbul Depremi

İstanbul’da yaşanan deprem sonrası GSM Operatörleri sınıfta kaldı! Saat 13.59’da yaşanan deprem sonrasında çöken iletişim hattı, herkesin zor anlar yaşamasına neden oldu. Silivri açıklarında meydana gelen sarsıntı sonrasında ilk yarım saat boyunca hatlar çalışmazken, iletişimin normal seyrine dönmesi 6-7 saati buldu.

 Kandilli Rasathanesi verilerine göre; 5.8 büyüklüğünde gerçekleşen deprem, Silivri açıklarında ve yerin yaklaşık 7 kilometre derinliğinde meydana geldi.

 Deprem Sırası ve Sonrasında Yaşanalar

 Gündüz saatlerinde yaşanan deprem sadece İstanbul’dan değil, çevre illerden de hissedildi. Hafta başında da bir deprem daha olması ve İstanbul için beklenen büyük deprem senaryosu herkesin endişeye kapılmasına neden oldu.

 Çocukları okullarda olan veliler telefona sarılırken, GSM operatörlerinin hizmet verememesi, yaşanan sürecin daha da olumsuz etkilenmesine neden oldu. Her an büyük deprem haberleriyle yaşayan İstanbullular, sarsıntı anında büyük panik yaşadı.

 Sevdiklerinden bir haber almak isteyen İstanbullular ve şehir dışından İstanbul’da yaşayan sevdiklerine ulaşmak isteyen vatandaşlar telefonlar çalışmayınca ne yapacaklarını şaşırdı. İnternet hatlarında sorun yaşanmaması sayesinde sosyal medya ve whatsapp kanalı üzerinden iletişim kuran kullanıcılar yaşanan yoğunluk sonrasında büyük bir çaresizlik yaşadı.

 Depremin ardından geçen ilk 1 saat boyunca telefonla iletişimin kurulamadığı şehirde görüşmeler; whatsapp, ve wi-fi üzerinden gerçekleştirildi. Aynı anda yollara dökülen İstanbul halkı, çeşitli toplu taşıma alternatiflerini kullanarak veya özel araçları ile ailelerinin yanına ulaşmaya çalıştı.

 Büyük İstanbul Depreminde İletişim Nasıl Sağlanacak?

 Dün yaşananlardan sonra bugün gözler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’yla, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı yetkililerinin yapacakları açıklamalara çevrildi. Yaşanan aksaklıklar akıllara “Büyük İstanbul depreminde iletişim nasıl sağlanacak” sorusunu getirirken, bu alanda herhangi bir iyileştirme altyapısı çalışmalarına başlanıp başlanmayacağı da merak konusu olmaya devam ediyor. İlgili kurumlardan henüz bir açıklama gelmemekle birlikte, iletişim hatlarında yaşanan aksaklıklar bölgeler bazında devam ediyor denebilir.

 GSM Şebekelerinde Yoğunluk Yaşandı!

1 YORUM

  1. Ben bizi yatırım yaptık diye kandıran telfon operatörlerini kınıyorum. Bizi kandırabilirler ancak gerçekleri örtbas edemezler.5,8 İstanbul da deprem oldu Tüm ülkede telefon iletişimi felç oldu. Yazık bu günde bize bunu yaşatanlara.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here