PAYLAŞ

Vatandaşlara ait bilgilerin “Kişisel Verileri Koruma Kanunu” kapsamında güvence altına alındığını açıklayan kurum yetkilileri, mevcut durum hakkında da ilgilileri uyardı. Kanuna göre vatandaşlar; kişisel verilerinin silinmesini talep edebileceği gibi verilerin işlenip işlenmediğini de öğrenebilecek.

 Kişisel Veriler Nelerdir?

 Vatandaşı doğruda ya da dolaylı olarak tanımlamaya yetecek her türlü bilgi kişisel veri olarak tanımlanabilir. Bu bilgiler arasında en sık kullanılanlar; T.C. kimlik numarası, iletişim bilgileri, e-posta adresi, finans bilgileri ve fotoğraf olarak gösterilebilir.

 7 Nisan 2016 yılında yürürlüğe giren “Kişisel Verileri Koruma Kanunu” kapsamında yeni bir dönem başlamış olsa da vatandaşları sahip oldukları haklar üzerinde de yeterli bilgi ve donanıma sahip olması gerekiyor.

 Kişisel Verilerin Bilinçli Bir Şekilde Korunması

 Vatandaşların kişisel verilerini bilinçli bir şekilde koruma altına alması için; Anayasanın özel hayatın gizliliğini düzenleyen 20. maddesini iyi okuması ve uygulama alanları hakkında yetkililerin tavsiyesine kulak vermesi gerekiyor.

 Vatandaşlar kişisel verilerini veri sorumlusuna başvurarak öğrenme hakkı bulunuyor. İşlenen verilerin otomatik yazılımlar eşliğinde çıkarttığı profilleme, vatandaş hakkında iyi veya kötü alanda kullanılabilir. Varsayımlara göre hazırlanana sonuçlar kişilik haklarıyla bağdaşmayabilir.

 Vatandaşlar Haklarını Nasıl Arayabilirler?

 Veri sorumlusuna yapılan başvurular, 30 iş günü içinde sonuçlanmak zorundadır.

 * Başvurunun reddi

 * Yapılan açıklamaların yetersizliği ve

 * 30 günü aşan durumlarda kişiler kurula gitme haklarını kullanabilirler.

 Elde edilen sonuca göre her bir vatandaş; işlenen verilerin silinmesini, yok edilmesini, zarara uğraması halinde tazminat hakkını, verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılıp paylaşılmadığını öğrenme talebini saklı tutmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here