Ana sayfa Güncel Teknoloji Klimadan Nasıl Tasarruf Edilir

Klimadan Nasıl Tasarruf Edilir

0
PAYLAŞ

Tüm insanlığın geçmişinden günümüze kadar gelen birtakım mecburi ihtiyaçları vardır. Bunlar gıda, barınma, korunma ve ısıdır. Günümüze kadar çok çeşitli ısınma yolları kullanılmıştır. Modern çağda teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok buluş da ortaya çıkmıştır. Bu buluşların arasında en çok kullanılan ısıtma ve soğutma aracı ise klimadır. Klima elektrikle çalışan, dışarıdaki havayı sıcak ya da soğuk havaya dönüştüren bir teknolojik gelişmedir. Günümüzde ise birçok evde klimanın bulunmasıyla beraber eve gelen elektrik faturalarında yükselmeler meydana gelmekte. Peki, klimadan nasıl tasarruf edilmesi ve nelere dikkat ederek tasarruf sağlarız.

 Klima Seçimi

 Evimize klima alırken mutlaka dikkat edilmesi geren hususlardan bir tanesidir klima seçimi. Klima seçerken klimanın markasına kalitesine ve güç sınıfına dikkat edilmesi gerekir. Mesela klimanın enerji tüketimi sınıfının A+ ya da A++ olmasına özen gösterin ve bu sayede hem faturalarınızda düşüş meydana gelecektir hem de ülkemizin enerjiye olan yatırım ihtiyacını azaltmış oluruz. Bu klimadaki fiyat farkını arttıracak olsa da önemli etkenlerdendir. Eğer bu konuda pek fazla bilginiz yoksa klima işi ile uğraşan birisine danışabilirsiniz.

 Klimanın Yüksekliği

 Önemli kıstaslardan biride klimanın yüksekliğidir. Klimanın bulunmuş olduğu odada klima en yüksek nerede konumlandırılabilirse klima oraya yerleştirilmelidir. Çünkü fiziki açıdan soğuk hava devamlı olarak aşağıya doğru çöker. Bu yüzden evlerde klimalar hep yükseklere konumlandırılır. Sıcak hava ise yukarı doğru çıkar. Bundan dolayı klimalar yüksekte, doğalgaz petekleri soba ve ısıtıcılar aşağı tarafta konumlandırılır. Klimanın yerini belirlerken yüksek bir noktaya konumlandırmaya dikkat edin. Bu sayede bütçenizin ekonomi düzeyinde daha fazla tasarruf sağlayabilirsiniz.

 Hangi Saat Aralıklarına Dikkat Etmeli

 Birçoğumuzun bilmediği fakat elektrik faturalarına saat aralıklarının yansıtıldığını biliyor musunuz? Yani günün belli vakitlerinde elektrik ücreti sayaçlara daha az yansıtılır. Belli vakitlerde ise daha fazla ücret yansıtılır. Yani Sabah 06.00 ile 17.00 arası birim başına 0,71 yansıtılır. Saat 17.00 ve 22.00 saatleri aralığında elektriğin en pahalı olduğu saat dilimi aralığıdır. Birim başına 1,05 ücretlendirme yansıtılır. Saat 22.00 ve sabah 06.00 arası elektriğin en ucuz olduğu zaman dilimidir ücretlendirme birim başına 0,44 ile ücretlendirilir. Türkiye’nin bütün şehir ve ilçelerinde bu uygulama geçerli değildir. Bazı şehirlerde tek zamanlı ücretlendirme geçerlidir. Bulunduğunuz şehirde zaman dilimli elektrik uygulaması varsa klimanızı bu saatlere göre çalıştırmanızda fayda vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here