Ana sayfa Haberler Alışveriş Kredi Kartı Limiti Nasıl Öğrenilir

Kredi Kartı Limiti Nasıl Öğrenilir

0
PAYLAŞ

Günümüzde fazlasıyla tercih edilen kredi kartı nedir?

 Finansal kuruluşların müşterilerine belirli bir dönemde kullanılmak üzere belli bir miktarda sınırla verdiği ve bazı satın alımlarda kullanılan ödeme ve borçlanma gerecidir. Karta sahip belirli banka müşterileri belirlenen limit çerçevesinde tek seferde çekim veya taksitli alışveriş yapılabilmektedir.

 Avantajları

 Para taşıma zorunluluğu olmaması, kişi ve aile bütçesini zorlamadan taksit ile alışveriş yapma, ülke ekonomilerinde yabancılığı ortadan kaldırma, nakit para olmadığı zaman atm denilen aletlerden para çekme ve nakit para olmaması durumunda alış yapabilme kredi kartı kullanmanın yararları arasında gösterilebilir.

 Alabilme Şartları

 Kart banka ya da bazı finansal kurumlardan alınabilir. On sekiz yaşında ve üzerinde olma, gösterilebilir bir gelire sahip olma ve iyi bir kredi puanına sahip olma bu kartı almak için gerekli koşullar arasında yer alır.

 Limitleri kullanıcıların aylık gelirlerine bakılarak belirlenir. Yapılan son değişiklikte ilk kez alacak kişilere gelirlerinin en fazla iki katına kadar kart limiti verilir. İkinci ve sonraki zamanlarda kart limiti bireyin aylık gelirinin 4 katını geçmeyecek biçimde arttırılabilir. Limit arttırım isteklerinde tüketicilerin kartın kayıtlı olduğu banka ve finans kurumlarında bulunan varlıkları, borçları ve kredi notu temel alınır. Benzeri ölçütlerin sağlanması durumunda kredi kartı limiti arttırılabilir.

 Limit Öğrenme

 1-İnternet Bankacılığı

 Hizmet alınan bankanın internet sitesine girilir. Sonrasında her kullanıcıya verilen internet bankacılığı şifresi aracılığıyla sisteme giriş yapılır. ‘’Kartlar’’ menüsüne tıklanılır. Limiti öğrenmek istenilen kart seçilir ve buradan kart hakkında limiti de dahil olmak üzere pek çok bilgiye ulaşılır.

 2-Mobil Uygulamalar

 Hizmet alınan kuruluşun uygulaması telefonun mağazasından indirilir. Uygulama açılır ve giriş bilgileri ile sisteme girilir. ‘’Kartlar ve hesaplar’’ menüsü takip edilir. Sorgulamak istenen kart seçilir. Yine burada da kartın tüm bilgilerine ulaşılır. Limit de buradan öğrenilir.

 3-Çağrı Merkezi

 Gerekli kurumun çağrı merkezi numarası bulunur. Numara çevrilir. Çıkan menüde ‘’Kart işlemleri’’ bölümü tuşlanır. Bu kısımda limit öğrenme seçeneği yoksa müşteri hizmetlerine bağlanılır. Buradan limit öğrenilebilir.

 4-Şubeye Gitmek

 Yaşanılan bölgedeki şubeye gidilir. Şubede bulunan danışmana limit öğrenilmek istenildiği söylenirse danışman yardımcı olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here