Ana sayfa Haberler Alışveriş Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir

0
PAYLAŞ

Birçok insan kredi kartı kullanmaktadır. Belli bir süre kullandıktan sonra kredi kartınızı iptal ettirmek isteyebilirsiniz. Peki, kredi kartı nasıl iptal edilmesi gerekiyor. İptal ettirmek ile kullanıma kapatmak farklı şeylerdir. Kartımızın kaybolması, çalınması gibi durumlarda kredi kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz. Eğer iptal ettirmek istiyorsanız bunun birkaç yöntemi vardır.

 Müşteri Hizmetlerini Arayarak

 Kartını kullandığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayınız. Size yöneltilen kimlik doğrulama bilgilerinizi verdikten sonra müşteri temsilcisi sizi farklı kampanyalardan söz ederek kararınızdan caydırmaya çalışacaktır. Size uygun gelen kampanyalar mevcutsa iptal ettirmekten vazgeçebilirsiniz. Eğer düşüncenizde kararlıysanız iptal işleminiz gerçekleştiril ve bankanız kredi kartınızı 7 gün içerisinde iptal etmek zorundadır.

 Dilekçe Vererek

 Çalıştığınız banka hangisi ise size en yakın şubeye giderek sıra numarası alınız. Ardından banka çalışanına isteğinizi belirtiniz. Yanınızda mutlaka kimliğinizin olmasına dikkat edin. Aksi takdirde işleminiz gerçekleşmeyebilir. Size verilen hazır dilekçeyi imzalamanız gerekmektedir. Dilekçeyi imzaladıktan kartınız 7 gün içerisinde iptal edilmesi bankalar kanununa göre zorunludur.

 Kart İptali

 Eğer kartınız çalındı veya kayboldu ise yapmanız geren ilk şey hemen müşteri hizmetlerini arayarak kartın iptalini talep etmek. Kimlik bilgileri doğrulandıktan sonra kartınız o saniye işleme kapatılır ve kaybolan kartınız ile herhangi bir işlem gerçekleştirilemez. Ardından yeni bir kredi kartı isteğinde bulunarak adresinize gönderebilirsiniz.

 Borcum Var Kartım İptal Olur mu?

 Eğer kredi kartınızın borcu olduğu için kapanmaz diye düşünüyorsanız, böyle bir durum söz konusu değildir. Borcunuz olsa dahi kredi kartınızı kapattırabilirsiniz. Borcunuz sizin adınızı gönderilip yansıtılır. Yani kredi kartı borcunuzun olması kart iptaline engel teşvik etmez. Aynı şekilde Taksitli borcunuz varsa da bu durum geçerlidir. Borçlarınız size hesap ekstresi olarak yansıtılır. Atm ye giderek borçlarınızı görebilir ve ödeme yapabilirsiniz, ya da nakit paranız varsa borcu direk kapatabilirsiniz.

 Kartın İptal Edilmemesi

 Böyle bir durum söz konusu değildir eğer siz kredi kartınızın iptal ettirilmesi talebinde bulunduysanız bankalar kanunu tarafından iptal mecburidir. Eğer iptal olmadı ise Müşteri hizmetleri ile tekrar iletişime geçerek beyanınızı dile getiriniz. İptal başvurusu sırasında iptal talebi gerçekleştirilmemiş olabilir. Hala kartınız iptal edilmemiş ise elinizde bulunan iptal dilekçesi ile BDDK ye başvurarak şikâyette bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here