Ana sayfa Haberler Netflix’in Türkiye’den Çekileceği İddiaları Gerçek Mi?

Netflix’in Türkiye’den Çekileceği İddiaları Gerçek Mi?

0
PAYLAŞ

Sosyal medyanın gündemine bomba gibi oturan Netflix’in Türkye’den çekileceği iddialarında son durum belli oldu. Resmi Twitter hesabından açıklama yapan Netflix Türkiye Sözcüsü, Türkiye’yi bırakmaya hiç niyetleri olmadığını ve bu söylentilerin doğru olmadığını yazarak Netflix kullanıcılarına kendilerini üzmemeleri gerektiğini açıkladı.

 Netflix’in Türkiye’den Çekileceği İddiaları Nasıl Çıktı?

 Ağustos ayı başında RTÜK internet üzerinden yayın yapan kuruluşlarla ilgili 24 maddelik bir yönetmelik yayınladı. Yönetmelik, özellikle yayın lisansları, yayın süreleri ve cezaları ile ilgili düzenlemeler içeriyordu. Online dizi ve film yayını yapan kuruluşları kapsayan bu düzenlemelerin ardından Netflix’in Türkiye’den çekilip çekilmeyeceği konusu gündeme geldi. Ardından Bilişim Avukatı Prof. Dr. Yaman’ Akdeniz, Netflix’in lisans başvurusu yapmadığına dair twitterda duyuru yapmasının üzerine Netflix’in Türkye’den çekileceği iddiaları sosyal medya gündemine oturdu.

 Sorulara Yanıt Netflix Türkiye Sözcüsünden Geldi

 İnternet ortamında dizi ve film yayınlayan platformlara RTÜK tarafından düzenlemeler getirilmişti. Yayınlanan yönetmelikte en dikkat çeken maddelerden biri lisans zorunluluğu idi. Lisansı omayan kuruluşların en geç 1 ay içinde RTÜK’e lisans başvurusu yapmaları zorunlu kılındı.

 Bilişim Avukatı Prof. Dr. Yaman Akdeniz’in Netflix’in lisansı olmadığına dair tweet atması üzerine Netflix Türkiye sözcüsü açıklama yaptı. İddiaların doğru olmadığını ve Netflix’in çekilmeyeceğini açıkladı. Bunun yanında RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’de twitter üzerinden Netflix’in çekileceğine dair iddiaların doğru olmadığını açıkladı. Şahin, Netflix’le birlikte 600’ün üzerinde kurumun lisans başvurusu yaptığını belirterek “tüm kurumlara hayırlı olsun” dedi.

 RTÜK İnternet Platformlarını Denetleyecek

 RTÜK’ün internet platformlarını denetleme kararı almasının ardından gündeme oturan Netflix’in Türkiye’den çekileceğine dair iddiaların doğru olmadığı netleşti. Alınan karar gereği lisansı olmayan 600’ün üzerinde kurum RTÜK’e lisans başvurusunda bulundu. Bu platformlardan biri de Netflix. Sosyal medyada en çok konuşulan ve en fazla araştırılan sorulardan biri de böylece cevap buldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here