PAYLAŞ

Son yılların en trend video paylaşım sitelerinden biri olan Tiktok, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. 80 milyonluk Türkiye nüfusunda 30 milyona yakın kullanıcı sayısına ulaşan bu popüler uygulamanın başarısının altında ahlaki erozyon da söz konusu… Paylaşımların herhangi bir sansüre uğramadan paylaşılması boşanmaları hızlandırırken gençler arasında hızla yayılan ahlaksızlığı da tetikliyor.

 Tiktok Başarısının Sırrı

 Hindistan, Amerika, İngiltere gibi yüksek nüfuslu ülkelerde de milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılan Tiktok uygulamasında on beş saniyeyi geçmeyen videolar paylaşılıyor. Uygulamanın en önemli özelliği bu programın indirilmeden de kullanılabilmesi.

 Aynı zamanda hem akıllı telefonlar hem de tabletler üzerinden video çekip paylaşmak mümkün. Çekilen videolardan en dikkat çekici olanları başka sosyal medya hesapları üzerinden de paylaşılarak daha fazla insana ulaşılmasında etkili oluyor. Kullanıcıların birçoğu Tiktok uygulamasının Instagram’dan daha etkili olduğu görüşünde.

 Özellikle 30 yaş altındaki genç nüfus tarafından büyük bir rağbet oranıyla tercih edilen bu uygulama herhangi bir içerik sınırlandırması da gerekmiyor. Genellikle mizah odaklı, dikkat çekici ve farklı şeylerin kaydedilerek çoğunluğa ulaştırıldığı platform gün geçtikçe daha fazla sayıda kişi tarafından kullanılmaya devam ediyor.

 Uzak Doğu Ülkelerinde Tiktok

 Endonezya, Çin ve Tayland gibi ülkelerde müzisyenler ve sanatçıların sıklıkla kullandığı Tiktok, yeni şarkıların kısa sürümlerinin paylaşıldığı bir alan olarak da kullanılıyor. Birçok dünya devi marka da kısa ürün tanıtımlarını bu platformlardan yaparak kısa süre içerisinde milyonlarca kişiye ulaşmayı başarıyor. Henüz yeni bir uygulama olmasına rağmen dünya çapında etkili bir konuma yükselen Tiktok, Japon ünlülerin de uğrak yeri haline geldi.

 Tiktok ve Ahlaki Erozyon

 Paylaşımların denetlenmemesi insan ve aile ilişkilerinin bozulmasında da doğrudan etkili. Hem Türkiye’de hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde paylaşımlar nedeniyle boşanan çiftler ve intihar eden kişiler var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here