Ana sayfa Mobil Uygulama Ubere Nasıl Ulaşırım

Ubere Nasıl Ulaşırım

0
PAYLAŞ

Uber, 2009 yılının Mart ayında, Amerika Birleşik Devletlerinin bir eyaleti olan Kaliforniya’nın San Francisco bölgesinde, Garret Camp ve Travis Callanick tarafından kurulmuş olan bir taşıma şirketidir.

 İlk kurulduğu zamanlarda UberCab adı ile bilinen bu hizmet, geliştirilmesinin ertesi yılında piyasaya sürülmüştür. Şirketin 2011 yılında topladığı girişim sermayesi 49 milyon Amerikan Doları civarında iken bu miktar 2012 yılında şirketin uluslararasılaşmaya gitmesi ile kendini katlamıştır. 2014 yılında araba paylaşımı sistemini getirerek bir deney yapmış, 2015 yılında ise topladığı sermaye 2.8 milyar Amerikan Dolarına ulaşmıştır. 2015 yılının 28 Mayıs tarihinden bu yana Uber dünya çapında toplam 58 ülkede ve 300 şehirde hizmet vermektedir, ülkemizde ise kullanımı 2014 yılında 10 adet şoförün parçası olduğu Uber Black ile başlatılmıştır.

 Uber’in Çalışma Sistemi

 Uber’in hakkında bilinmesi gereken önemli şeylerden biri çalışma sisteminin nasıl olduğudur.

 Uber akıllı telefonunuza indireceğiniz, aynı isimli uygulama sayesinde sizin o anki konumunuza ulaşım sağlar, gitmek istediğiniz konumu öğrenir, sizi uygun bir sürücü ile eşleştirir ve bulunduğunuz adrese sizi alması için seçilen bu sürücü gönderilir. Uygulama üzerinden yolculuk bitiminde Uber kullanım deneyiminizi ve aracı kullanan sürücüyü değerlendirmeniz istenir ve yapmış olduğunuz değerlendirme doğrultusunda Uber sistemini iyileştirmeye katkıda bulunmuş olursunuz.

 Uber Kullanmanın Pozitif Yanları

 Uber’in sağladığı taşımacılık hizmetiyle gitmek istediğiniz mevkiye sıradan bir taksiden daha konforlu bir şekilde ulaşmanız mümkündür, ayrıca Uber kullanımı araba paylaşım sistemi sayesinde taksi kullanımından daha hesaplı bir hale gelmiştir ve günümüzde pek çok şehir sakini tarafından tercih edildiği görülmektedir.

 Uber Kullanmanın Negatif Yanları

 Uber her ne kadar konforlu ve uygun fiyatlı olsa da, dezavantajları olmadığını söylemek doğru değildir.

 Daha önce Amerika’nın New York eyaleti ve Avustralya’nın Sydney şehrinde Uber sürücüleri tarafından kaçırılan ve tecavüze uğrayan yolcuların haberleri gazetelerde ve haber kanallarında sıkça boy göstermekteydi, Amerika’da bu tarz olayların gittikçe artması sebebiyle Uber Amerika uygulamasına bir “panik butonu” ekleyerek bu buton ile yolcuların kolayca 911 acil durum servisine ulaşmasını sağladı. Ancak bu buton, şimdilik sadece Amerika’nın Uber uygulamasında mevcut ve Türkiye’ye daha getirilmedi, yani yolcuların Uber kullanımlarında dikkatli olmaları gerekmekte.

 Uber Uygulamasını Kullanmak

 Uber kullanmaya karar verdikten sonra bilmeniz gereken esas şey ise uygulamayı kullanmak.

 Uber uygulamasının kullanımı şu şekilde yapılır:

 1- App Store veya Google Play Store’dan uygulama indirilir.

 2- Uygulamaya kayıt olunur.

 3- Nereye butonu ile gidilmek istenen konum seçilir, yolculuk seçeneklerinden araç boyutu, gidilecek yol için geçerli bekleme süresi ve ücret bilgilerini inceledikten sonra alınacağı konumu onaylar ve araç çağırır.

 4- Yolcu, bir sürücü ile eşleştirilir.

 5- Sürücü verilen adresten yolcuyu alır

 6- Yolcu, varış noktasına götürülür.

 7- Yolculuk bitiminde yolcu ve sürücüler uygulama üzerinden birbirlerini birden beşe kadar puanlar, bahşiş sistemi olan yerlerde yolcu, dilerse sürücüye bahşiş ekleyebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here